Korpa se može raditi raznih dimenzija i oblika. Možete kupiti već gotove trake za pletenje ili pak špagu pa od njih izrađivati korpe, a možete uzeti i deblju vunu, presavinuti ju na pola i s njom heklati. Heklanje je savršena tehnika za izradu korpi, korpica, raznih torbi i vrećica. Za razliku od ostalih radova koji imaju sezonski karakter korpe su odlične za izradu u svako doba godine. Namjena im može biti različita. Za odlaganje stvari, cvijeća, ali i kao ukras. Korpe su gotove jako brzo, mogu imati ručku, ali i biti bez nje. Da bi vam korpa bila čvrsta potrebno je da radite vrlo kruto tj. da svaku očicu jako pritegnete. Meni osobno je to najteži dio. Ali ako heklate labavo rad neće biti dovoljno stabilan. Evo idealne prilike da muške članove vaše obitelji uključite u posao.
Ja sam za korpu koristila trake Macaroni od Yarn Art-a i kukicu broj 10. Od predznanja potrebno je da ste upoznati s tehnikom izrade lančića, niskih štapića i poluštapića.
Kombinacijom pisanih i video uputa vaš rad će biti uspješno dovršen od prve. Slikajte ga i objavite na društvenim mrežama uz #pletenjenet. Za više informacija i video uradaka pretplatite se na naš Youtube kanal.
Rad počinjem od dna. Potrebno je napraviti lančić od 20 očica.
Sedam redi radi se na sljedeći način. Podignete jedan lančić i u svaku očicu napravite po jedan niski štapić.
Dimenzije dna birate sami ovisno želite li četvrtastu ili duguljastu korpu. Što znači da možete prilagoditi početni broj očica u lančiću kao i broj redi koje radite.
Nakon što ste završili dno korpe krenut ćete na izradu tijela korpe. Oko dna korpe izrađujete niske štapiće.
Prvi krug se razlikuje od ostalih.
Prvo podignite jedan lančić, a zatim u svaku očicu napravite po jedan niski štapić s tim da kukicu provlačite kroz unutrašnju nit očice, a ne kroz cijelu očicu. Na bočnim stranama koliko ste radili redi toliko napravite očica. Početak i kraj spojite poluštapićem.