Bojanje vune prirodnim bojama veliki je izazov za svaku pletilju. Sama sreća kada se nabavi domaća vuna je neopisiva, ali na žalost boja nam uvijek ne odgovara. Prirodnu vunu staviti u kemikaliju bio bi stvarno grijeh. Na svu sreću postoje mnogi načini kako to napraviti na prirodan način. Gospođa Novoselić iz Ethno tekstila bila je jako draga i rado podjelila tehniku kako to ona radi. S obzirom da sam imala priliku vidjeti vunu iz prve ruke mogu slobodno reći da izgleda vrlo lijepo i prirodno. Vunu možete bojati odmah nakon čijanja radite li cijeli postupak sami ili možete bojati već ispredenu. Samo pravi znalci dobiti će željenu nijansu od prve. Mi ćemo morati metodom pokušaja i pogrešaka. Vuna se boji biljkama. Gospođa Novoselić koristi kupinu, maslačak, crveni luk, list oraha, stari orah, zeleni orah, koprivu, bazgu, dud, kupinu, kurkumu…
Koje biljke odabrati
Ovisno o boji koju želite dobiti koristiti ćete odgovarajuću biljku ili začin.
Žuta: latice suncokreta, maslačka, nevena, podbjela, kurkuma, kora naranče i limuna.
Zelena: špinat, list koprive, list breskve, list oraha.
Smeđa: korijen maslačka, kora hrasta, ljuska oraha, jaki crni čaj.
Ružičasta: bobičasto voće, trešnje, latice crvene ruže.
Bordo: borovnica, kora crvenog luka, crveni kupus.
Plava: crveni kupus, crveni dud, crno grožđe.
View this post on Instagram
Upute za bojanje vune prirodnim bojama
Posebno trebate pripremiti vunu za bojenje, a posebno samu boju.
Da bi se boja bolje primila vunu prvo trebate staviti u mješavinu vode i alkoholnog octa da odstoji nekih sat vremena. Tek tada je spremna za bojanje. Na 3 litre vode stavite 1 litru alkoholnog octa.
Pripremite boju tako što ćete 100 grama biljke staviti na litru vode i kuhati 45 minuta. Za jaču nijansu stavite više biljke. Procjedite i ohladite. U hladnu otopinu stavite vunu i neka na suncu odstoji 45 minuta do sat vremena. Ostaviti vunu da se ohladi, a zatim ju trebate isprati i osušiti u hladu.
Kada se vuna osuši spremna je za pletenje.
Želite li pročitati više o bojenju vune i biljkama koje su se nekada koristile svakako pročitajte tekst “O bojenju vune travama” – F.D. Marušića.